Curriculum Resources
Take learning to the next level and transform the way you teach with a vast library of ready-to-use, standards-aligned, adaptable curriculum resources. The resources listed below are either available with an Online Learning Subscription which allows you to instruct, assess and track student performance or as individual hands-on classroom resources which can be purchased. Choose from Multimedia Lessons, Curriculum Mastery Games, Flip Charts, Visual Learning Guides, Flash Cards, Vocabulary Cards, and Curriculum Modules available on our online store. PREMIUM ONLINE LEARNING SUBSCRIPTION OPTIONS
  • Select By Standard
  • BROWSE CURRICULUM
    • General Science
    • Life Science / Biology
    • Human Body
    • Earth Science
    • Physical Science
    • Chemistry
    • Math
    • Language Arts
    • Social Studies
 

Money

Mathematics, Grade 2

Back
 

Study Guide

Provides a quick overview of the topic selected!

Flash Cards

Practice and review the topic selected with illustrated flash cards!

Quiz

Assess students’ understanding of the topic selected!

Worksheets

Print illustrated worksheets!

Games

Engage students with interactive games.

Study Guide Money Mathematics, Grade 2

1
/
6
MONEY A PENNY is worth 1¢. Let’s count pennies: When you count pennies, you count ONE cent for each penny, so you count by ONES. Three pennies = Eight pennies = © Copyright NewPath Learning. All Rights Reserved. Permission is granted for the purchaser to print copies for non-commercial educational purposes only. Visit us at www.NewPathLearning.com.
A NICKEL is worth 5¢. Let’s count nickels: When you count nickels, you count FIVE cents for each nickel, so you count by FIVES. Two nickels = 10¢ Five nickels = 25¢ © Copyright NewPath Learning. All Rights Reserved. Permission is granted for the purchaser to print copies for non-commercial educational purposes only. Visit us at www.NewPathLearning.com.
A DIME is worth 10¢. Let’s count dimes: When you count dimes, you count TEN cents for each dime, so you count by TENS. Three dimes = 30¢ Six dimes = 60¢ © Copyright NewPath Learning. All Rights Reserved. Permission is granted for the purchaser to print copies for non-commercial educational purposes only. Visit us at www.NewPathLearning.com.
A QUARTER is worth 25¢. Let’s count quarters: When you count quarters, you count TWENTY-FIVE cents for each quarter, so you count by TWENTY-FIVES. Two quarters = 50¢ Three quarters = 75¢ © Copyright NewPath Learning. All Rights Reserved. Permission is granted for the purchaser to print copies for non-commercial educational purposes only. Visit us at www.NewPathLearning.com.
A DOLLAR BILL is worth $1.00. Let’s count one dollar bills: When you count one dollar bills, you count ONE dollar for each one dollar bill, so you count by ONES. Two one dollar bills = $2.00 © Copyright NewPath Learning. All Rights Reserved. Permission is granted for the purchaser to print copies for non-commercial educational purposes only. Visit us at www.NewPathLearning.com.
Four one dollar bills = $4.00 © Copyright NewPath Learning. All Rights Reserved. Permission is granted for the purchaser to print copies for non-commercial educational purposes only. Visit us at www.NewPathLearning.com.
© Copyright 2012-2018 NewPath Learning. All Rights Reserved. Privacy Notice * Terms of Use